SENDİKAMIZ 3. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI

SENDİKAMIZ 3. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI

  • 04 Aralık 2021, 20:55
  • 677 görüntülenme
  • 7 dk tahmini okuma süresi

Sendikamız 3. Olağan Genel Kurulu Ankara Hilton Otel'de gerçekleşti.  Sendikamız Genel Başkanı Ahmet Eroğlu, delegelerin tam desteğini alarak yeniden Genel Başkanlık koltuğuna oturdu. 

Genel Kurulumuza HAK-İŞ Genel Başkanımız Mahmut Arslan, HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcıları Dr. Osman Yıldız, Yunus Değirmenci, Av. Hüseyin Öz, konfederasyonumuza bağlı sendikalarımızın genel başkanları, misafirler ve delegeler katıldı.

Program Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlandı. Delegelerin önergesi ile Divan kurulunun oluşmasının ardından maddelere geçildi. Divan Kurulu Başkanlığına Türk Parlamenterler Birliği Başkanı Nevzat Pakdil seçildi. 

HAK-İŞ Genel Başkanımız Mahmut Arslan konuşmasında Öz Finans-İş Sendikamızın 3. Olağan Genel Kurulu’nun hayırlı olması temennisinde bulunarak, “HAK-İŞ ve HAK-İŞ değerlerini içine sindirip, yoluna devam eden bu ekip bankacılık sektöründe en büyük sendikamız durumuna gelmiştir. Bundan dolayı başta genel başkan olmak üzere, yönetim kurulumuzu, temsilcilerimizi ve tüm Öz Finans-İş kadrolarını tebrik etmek istiyorum” diye konuştu.

“Sendikamızı Daha İlerilere Taşıyacağız”

Arslan, Öz Finans-İş Sendikasının kuruluşundan bugüne tüm çalışanların büyük emek sarf ettiğini vurgulayarak, “Bu sendika ne uluslararası finans çevrelerinin ne de uluslararası kuruluşların desteğiyle değil, bu bankada görev almış, çalışmış bu bankanın mensubu olan arkadaşlar tarafından kuruldu. Sendikamızı daha da ileriye taşıyacağız. Öz Finans-İş Sendikamız bankacılık sektöründe yaşanan ağır sorunların çözümü için anahtar görev yapıyor” diye konuştu.

“Birlikte Hayal Kuracağız, Birlikte Başaracağız”

Başarıya ulaşmak için yoğun çalışma sarf edilmesi gerektiğini belirten Arslan, “Birlikte gelecek konusunda hayaller kuracağız. Dertleneceğiz, nasıl yapacağız, nasıl çözeceğiz, birlikte nasıl yürüyeceğiz, başarıyı birlikte nasıl elde edeceğiz, bankacılık sektörünün tamamını nasıl kendimize katacağız diye çalışacağız. Rüyalar görmezsek, hayaller kurmazsak var olanla yetinmeye kalkarsak biliniz ki geriye gideriz” dedi.

“Ekonomik Krizi Kendi Kaynaklarımızla Aşacağız”

Tüm dünya ülkelerinin pandemi sonrası büyük bir ekonomik krizle karşı karşıya kaldığını belirten Arslan, Türkiye’nin de bu kriz ortamından kurtulmak için yoğun çaba sarf ettiğini ifade etti. Arslan, “Sayın Cumhurbaşkanlığımızın liderliğindeki bu hükümet bu sorunları çözecektir. Bize düşen aklı selimle hareket etmektir. Birilerinin yönlendirmesi ile değil, ülkemizin kendi kaynakları ile bu krizden kurtulması gereklidir. HAK-İŞ bu konuda tüm sorumluluklarını yerine getirecektir. Felaket tellallığı Türkiye’ye bir şey kazandırmaz. Ekonomik krizin en büyük mağdurları bizleriz. Bu krizi bu ülke aşacaktır. Bu ülkenin bu krizi aşacağına  ve en hızlı şekilde ayağa kalkacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.

“Asgari Ücret Geçim Ücreti Olmalı”

Asgari ücret tespit komisyonunun yapısına itirazları olduğunu belirten Arslan, komisyonun yapısının  ne katılımcı, ne kapsayıcı, ne sağlıklı, ne de demokratik olmadığını ve bu komisyonun acilen değişmesi gerektiğini hatırlatarak, asgari ücretin belirlenmesinde dikkat edilmesi gereken kriterleri sıraladı. 

“Sektörün Lokomotif Sendikasıyız”

Öz Finans-İş Sendikamızın Genel Başkanı Ahmet Eroğlu,  kuruluşundan bugüne kadar sendikamızın büyümesinde emeği geçen herkese teşekkür ederek, “Biz bu arkadaşlarımızla yola çıktık ve sendikamızı bugünlere getirdik. Bu sektörde bugüne kadar birçok zorluklar yaşadık. Bundan 8,5 yıl önce 153 kişi ile kurduğumuz bu sendikamız bugün 15 tane şube başkanlığı, 550 il temsilcisi, 81 il kadın komitesi başkanı, 900 delegesi ve 2.700 şube sorumlusu var. Bugün itibariyle ülkemizin lokomotif kuruluşu olarak iş kolumuzun en büyük sendikasıyız. Bu bir başarı hikayesidir ve bunu sizlerle başardık ve bu başarıya hepimiz imza attık. Burada tüm emeği geçenleri tebrik ediyorum” diye konuştu.

"Ek protokoller için çalışıyoruz"

Öz Finans-İş Sendikası Genel Başkan Ahmet Eroğlu da 42 bin üyenin sorumluluğunu taşıdıklarını ve inançla çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

"Kurumlarımız göz bebeğimiz, kurumlarımızı sahiplenmemiz gerekiyor." diyen Eroğlu, yaptıkları çalışmalar ve toplu iş sözleşmeleri (TİS) hakkında bilgi verdi.

Bankacılık sektöründe grev hakkı bulunmadığını belirten Eroğlu, grevin öyle kolay alınacak bir karar olmadığını söyledi. Grev kararı alınması durumunda çalışanların maaşlarını sendikanın ödemesi gerektiğini belirten Eroğlu, bu nedenle iyi düşünülmesi gerektiğini ifade etti.

TİS'lerin istişare ile ortak akılla yapılacağına dikkati çeken Eroğlu, "Biz TİS döneminde sendikacılık yapan bir kurum değiliz. Yeri geliyor, güvenlik güçleri arkadaşlarımızın kıyafetiyle, yeri geliyor süt izniyle, yeri geliyor doğum izniyle ilgili konuları konuşuyoruz." dedi.

İş yerinde barışı ve huzuru sağlamak gibi zorunlulukları olduğunu da aktaran Eroğlu, ekonomideki gelişmelere değindi.

Döviz kurundaki dalgalanmaların tüm kesimler gibi kendi üyelerini de etkilediğini ifade eden Eroğlu, iş yerlerinin yeni ek protokoller uygulayacaklarını düşündüklerini söyledi.

Eroğlu, şunları kaydetti:

"Bankacılık iş finans kolunun en büyük sendikası olduk ama büyük olmak yan gelip yatmak değil, sorumluluklarınız iki kat artıyor. Her gün yeni şeylerle karşılıyoruz, büyük olmakla işiniz bitmiyor. İlkeli olacağız, işimizi yapacağız, hiçbir zaman gurur, kibir, mevki, makam düşkünlüğü yapmayacağız. Ben de şube başkanları da... Biz makamlardan güç elde etmeyeceğiz. Gücümüzü teşkilatımızdan, üyelerimizden alıyoruz, koltuğumuzdan almıyoruz, almayacağız da. Bulunduğumuz yerleri çok önemsemeyelim. Bugün buradayım, yarın yokum. Yapacağımız işteki tek mihenk taşımız hak ve adalettir."

YÖNETİM KURULU BELİRLENDİ

Yönetim kurulu şu isimlerden oluşuyor; "Ahmet Eroğlu, Ali Kılıç, Saim Esken, İrfan Kemal Karatosun, Atıf Güdül, Ömer Rıdvan Yiğit, Abdulcelil Güven, Osman Yıldız. 

Denetleme Kurulu ; Funda Bozkurt, Mustafa Hayri Özbak, Tayfur Kılıç.

Disiplin Kurulu ; Ayşe Özkan, Celil Tamer Üçer, Mehmet Akif Özer.